Formaldehyd

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że nowe mieszkanie może być przyczyną zaburzeń czynności płuc, zmniejszeniem częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonnością do zwężania się oskrzeli. Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych.

Mieszkanie lub dom pachnące nowością w dzisiejszych czasach to nie jest powód do dumy, lecz zastanowienia i działania w celu ochrony zdrowia. Formaldehyd to związek stosowany począwszy od tuszów do rzęs, utwardzaczy i lakierów do paznokci, mydeł, odżywek do włosów i szamponów, kremów przeciw starzeniu się skóry, płynów do kąpieli, dezodorantów, fornirów, lakierów przemysłowych, wosków samochodowych, wypełniaczy szczepionek, środków zapobiegających pienieniu oraz karmy dla zwierząt. Ponadto używa się go do wyrobu żywic syntetycznychwłókien chemicznychbarwników, a także do utrwalania preparatów anatomicznych.

Formaldehyd jest kancerogenem – czynnikiem rakotwórczym!

Jednym ze sposobów pozbycia się formaldehydu jest ozonowanie. Nie można go usunąć z powietrza zewnętrznego, jednak można formaldehyd utlenić ozonem w naszym mieszkaniu. Formaldehyd jest przez ozon przekształcany w związki nieszkodliwe. Tylko ozonowanie zredukuje jego ilość – stężenie. Po ozonowaniu przestaną nas piec spojówki, zmniejszy się łzawienie oczu, podrażnienie gardła, kaszel,katar. Już po jednym zabiegu ozonowania całego domu zwiększy się komfort oddychania.